Runinskrifter.net

NL ABÄG1984;76

Tidigare känd som X NlABÄG1984;76.

Även känd som L 1893.

Objektuppgifter:

Föremål:
Valrosstand
Nyckelord:
tand
Material:
Valrosstand
Nyckelord:
ben/horn: valrosstand; övrigt: tand

LatitudLongitud
52° 5′ 25.8″5° 7′ 23.6″
RDNAP (Amersfoort-datum)
xy
136909455837
UTM ZonÖstningNordning
31U6454595773231
u178kdf95v
eaaggatctgtgatagcatgat

Placering:
Das Rijksmuseum "Het Catharinjeconvent", Utrecht.

Proveniens:

Gemeente:
Utrecht
Provincie:
Utrecht
Nederländerna

1100-talet?

Medeltid; 1100–1199

Övriga anmärkningar:

I Utrecht Mariakyrkas skattkamare före 1524.