Runinskrifter.net

G 106

Även känd som L 1759.

Objektuppgifter:

Föremål:
Trapetsoid gravhäll
Nyckelord:
grav, gravhäll, häll
Material:
Kalksten
Nyckelord:
sten: kalksten, sten

LatitudLongitud
57° 19′ 1.8″18° 34′ 56.9″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning)y (östning)
63580141667315
SWEREF99TM
xy
6358372715714
UTM ZonÖstningNordning
34V3544106355278
u6jnnf72dy
eaagctgtaattgtcgtcgtgc

Placering:
På kyrkogården söder om kyrkan.

Proveniens:

Garda kyrka
Socken:
Garda socken (Garde)
Härad:
Garda ting
Landskap:
Gotland
Sverige

1400-talet

Medeltid; 1400–1499

Motsvarar objekt i KMR:

Objekt URI:

Länkad bild:

Garde kyrka"@sv – Anderson, Iwar"@sv; Anderson, Iwar"@sv; 2020-12-25"@sv

URI

Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter.

Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi: