Runinskrifter.net

IS RunaIslandi28

Även känd som L 2050.

Objektuppgifter:

Föremål:
Häll
Nyckelord:
häll
Material:
Sten
Nyckelord:
sten: sten

LatitudLongitud
64° 52′ 46.2″-21° 54′ 0.7″
UTM ZonÖstningNordning
27W4573607195329
ge83jduy2r
wcctaaaggtcgttataaccgg

Proveniens:

Bjarnharhellir
Sýsla:
Mýra sýsla
Island

1300–1400-talet

Medeltid; 1300–1499

Övriga anmärkningar:

Delvis läst efter foto.