Runinskrifter.net

N 58 †

Även känd som L 2013.

Objektuppgifter:

Föremål:
Runsten
Nyckelord:
runsten, sten
Material:
Gråsten
Nyckelord:
sten: gråsten, sten

LatitudLongitud
61° 16′ 36.5″10° 7′ 57.7″
UTM ZonÖstningNordning
32V5607276794146
u4zhwe47jp
eaagatccagtcgtaatggccg

Placering:
Försvann 1839

Proveniens:

Li
Sogn:
Gausdal sogn
Fylke:
Oppland fylke
Norge

Andra hälften av 1000-talet

Vikingatid; 1050–1099

Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi: