Runinskrifter.net

IS IR;174

Även känd som L 1851.

Objektuppgifter:

Föremål:
Runsten i form av sexsidigt prisma
Nyckelord:
prisma, runsten, sten
Material:
Basalt
Nyckelord:
sten: basalt

LatitudLongitud
65° 41′ 27.6″-17° 35′ 51.7″
UTM ZonÖstningNordning
28W3807027287934
geemxw9tzc
wcctaactatcctcagatcgcc

Proveniens:

Ljósavatn
Sókn:
Ljósavatn sókn
Sýsla:
Suður Þingeyjar sýsla
Island

1400-talet?

Medeltid; 1400–1499