Runinskrifter.net

Öl 1

Tidigare känd som DR 411.

Även känd som B 1071, L 1323, BN 1.

Objektuppgifter:

Föremål:
Runsten
Nyckelord:
runsten, sten
Material:
Smålandsporfyr
Nyckelord:
sten: porfyr, smålandsporfyr

Utseende:

Stil:

Visar profilstil (enligt Gräslund): RAK.

LatitudLongitud
56° 36′ 27.0″16° 26′ 23.4″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning)y (östning)
62757551538971
SWEREF99TM
xy
6274625588382
UTM ZonÖstningNordning
33V5883826274625
u65dn154ev
eaagcgtttattgggattgagc

Ja

Proveniens:

Karlevi
Socken:
Vickleby socken
Härad:
Algutsrums härad
Landskap:
Öland
Sverige

Slutet av 900-talet

Vikingatid; 966–999

Övriga anmärkningar:

västnordisk inskrift

Samma som Öl 1.

Motsvarar objekt i KMR:

Objekt URI:

Länkad bild:

Karlevistenen på Öland. – Bernving, Allan; Söderberg, Sven"@sv; 1941-01-01
PD
URI

Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter.

Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi: