Runinskrifter.net

Gs 13

Även känd som B 1101, L 1049.

Objektuppgifter:

Föremål:
Runsten
Nyckelord:
runsten, sten
Material:
Gråröd gävlesandsten
Nyckelord:
sten: gråröd gävlesandsten, sandsten, sten

Utseende:

Stil:

Visar profilstil (enligt Gräslund): Pr2.

LatitudLongitud
60° 39′ 54.8″17° 9′ 17.5″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning)y (östning)
67283171573796
SWEREF99TM
xy
6727430617758
UTM ZonÖstningNordning
33V6177586727430
u6u1n7gb93
eaagctaaggctggcaccttga

Nuvarande:

LatitudLongitud
60° 40′ 21.8″17° 8′ 16.9″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning)y (östning)
67291331572859
SWEREF99TM
xy
6728234616811
UTM ZonÖstningNordning
33V6168116728234
u6u1jvps1j
eaagctaaggcgtctcttcggg

Placering:
I Heliga trefaldighets kyrka, Gävle.

Proveniens:

Söderby
Socken:
Gävle (tidigare: Valbo socken)
Härad:
Gästriklands östra tingslag
Landskap:
Gästrikland
Sverige

Mitten av 1000-talet

Vikingatid; 1033–1066

Motsvarar objekt i KMR:

Objekt URI:

Länkad bild:

Runsten i korsningen Flemminggatan och Sörbygatan i Gävle. – Röstlund, Torsten; Christofersson, Ulf, Lidforss, E A"@sv; 1950-01-01
CC BY-SA
URI

Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi: