Även känd som L 1905.
Latitud | Longitud |
57° 48′ 10.1″ | 14° 6′ 54.7″ |
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) | y (östning) |
6409943 | 1399522 |
UTM Zon | Östning | Nordning |
33V | 447414 | 6407099 |
- Ursprunglig plats:
- Osäker
Proveniens:
- Plats:
- Järstorps kyrka
- Socken:
- Järstorps socken
- Härad:
- Tveta härad
- Landskap:
- Småland
- Land:
- Sverige
1500-talet (Agertz 2002)
Medeltid; 1500–1599
Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter.
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi:
Kinander, Ragnar 1935–1961
Smålands runinskrifter granskade och tolkade av Ragnar Kinander
; viii, 342, vii s. 104 pl.-s. (SRI 4.). (Stockholm) [URI] [URI]