Vg 80 †
Även känd som L 1560.
Latitud | Longitud |
58° 19′ 43.6″ | 13° 24′ 30.6″ |
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) | y (östning) |
6469773 | 1359596 |
UTM Zon | Östning | Nordning |
33V | 406797 | 6466417 |
- Ursprunglig plats:
- Osäker
Proveniens:
- Plats:
- Härlunda kyrka
- Socken:
- Härlunda socken (tidigare: Bjärka socken)
- Härad:
- Gudhems härad
- Landskap:
- Västergötland
- Land:
- Sverige
1100-talet
Medeltid; 1100–1199
Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter.
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi:
Salberger, Evert 1993
“Harby-stenen i Södermanland”
i Arkiv för nordisk filologi ; 108 (1993); s. 161–174. Arkiv för nordisk filologi.
Green, Rolf 1994
“Runmärkt på Falbygden”
i Falbygden ; 48 (1994); s. 7–136 : ill.. Falbygden. (Falbygdens museum, Falköping) [URI]